Co dokáže vlhkost a jak se projevuje?

Byli jsme investorem pozvání k posouzení celkového stavu činžovního domu před jeho koupí. Výsledkem byla podrobná zpráva včetně rozpočtu budoucích nákladů na opravy domu.

Měli jsme informaci, že dům je po částečné rekonstrukci a je ve slušném stavu, že stačí opravit pár prasklin na fasádě a dům bude sloužit bez problémů mnoho dalších let. Opak byl však pravdou.

Naše informace o velmi vysokých nákladech na uvedení domu do pořádku měla vliv na zásadní rozhodnutí, zda dům koupit, či nikoliv. Nakonec se koupě neuskutečnila. I když musel investor hledat jinou nemovitost, uchránil své finanční prostředky. Do původně vyhlídnutého domu by jich musel investovat velmi mnoho.

A co bylo příčinou popraskané fasády?  Mimo jiné jsme zjistili, že celá spodní stavba je vlhká a vlhkost ze suterénu prostupuje stěnami až cca 1,5m nad úroveň okolního terénu. Byly zcela nefunkční vodorovné i svislé hydroizolace celého domu. Do domu pronikala vlhkost jak ze země tak dešťová voda. Navíc rekonstrukce, která proběhla před pár lety, celou situaci ještě zhoršila. Byla například zazděna všechna okénka do suterénu (suterén pak vůbec nevětral, což jen zvýšilo vlhkost domu), „nový“ sokl po obvodu domu nebyl nijak odizolován a sál vodu z okolního pozemku, zvláště při dešti, atd.

Pokud se chystáte koupit nemovitost, dejte na radu zkušeného specialisty a nechte ho, aby posoudil její stav. A je jedno, jestli se jedná o dům či byt.

co dokáže vlhkost co dokáže vlhkost2 co dokáže vlhkost3